14-25 stycznia  gr. 3

W tym czasie dzieci z grupy 3 zapoznały się z piosenkami ,, Babciu droga babciu” i ,, Miała babcia srebrne druty”, dopasowywały przedmioty kojarzące się z babcią i dziadkiem do ilustracji dziadków. Średniaki poznały sposoby spędzania wolnego czasu z dziadkami. Pod koniec tygodnia dzieci wykonały wspólnie pracę plastyczną- laurkę dla babci i dziadka.

Kolejnego tygodnia opiekunka zabrała dzieci do świata bajek. Czas spędzaliśmy na czytaniu i oglądaniu książeczek w kąciku tematycznym. Później nasze średniaki z zaciekawieniem obejrzały teatrzyk pt. „Czerwony kapturek”. Innym razem dzieci uczestniczyły w zabawie – dobierance przedstawiającej ulubionych bohaterów bajek. Jednak największą ciekawość wśród dzieci wzbudził czarodziejski kuferek. W nim znajdywały się ciekawe przedmioty pasujące do bajkowych postaci, a zadaniem dzieci było wylosować i dopasować przedmiot do bohatera z bajki. W ostatnim dniu pracowitego tygodnia średniaki wykonały bajkowego kota- malowały farbami kotka wyklejonego wcześniej otrębami pszennymi. W tym tygodniu dzieci odwiedzały również sale sensoryczne i salę gimnastyczną.

11.02-22.02.2019 r. gr. 2

Podczas zajęć i zabaw z dziećmi były realizowane tematy „Aktywny maluch” oraz „Rączki klaszczą, nóżki tupią”. Nasze spotkania miały na celu kształtowanie i wspomaganie rozwoju dzieci w poszczególnych sferach rozwojowych:

Rozwój poznawczy:

  • Zapoznanie dzieci ze sprzętem zimowym za pomocą pojedynczych obrazków, oraz nart i sanek wykonanych z tektury.
  • Utrwalanie poznanych części ciała: ręce, nogi, buzia, oko, nos za pomocą ilustracji oraz wykonując razem z dziećmi wskazane czynności pokazujące odpowiedzią część ciała.

Rozwój ruchowy:

  • Zabawy ruchowe przy piosenkach: „Tu jedną rączkę mam”, „Rączki klaszczą nóżki tupią”.
  • Poranna gimnastyka przy piosence „Gimnastyka to zabawa”.
  • Zabawy ruchowe z wykorzystaniem szarf oraz dzwoneczków do piosnki „Sanna”.
  • Zabawy muzyczne, ruchowo naśladowcze, które zachęcają do naśladowanie ruchów i gestów opiekunki .
  • Naśladowanie jazdy na nartach wykonanych z tektury

Rozwój manipulacyjno – konstrukcyjny:

  • Zabawy kostkami manipulacyjnymi, budowanie wieży z klocków.
  • Zabawa kubeczkami manipulacyjnymi, piętrzenie, sortowanie (większe-mniejsze).
  • Ćwiczenia w zakresie motoryki małej chwytanie stempelka w rączkę oraz oraz doskonalenie chwytu pęsetowego w pracy plastycznej, w której dzieci uzupełniały szablon skrawkami kolorowego papieru.

Rozwój społeczny:

  • Utrwalenie zasad panujących oraz obowiązujących w grupie: czekanie na swoją kolej, dzielenie się zabawkami , chwytanie się za rączki z kolegą czy koleżanką oraz tworzenie par w czasie wychodzenia na śniadanie, obiad oraz podwieczorek.
  • Utrwalanie nawyków higienicznych: mycie rączek przed każdym posiłkiem.
  • Doskonalenie czynności samoobsługowych: picie z kubeczka, jedzenie samodzielnie łyżeczką.

 

11.02 – 22.02.2019r. gr. 3

W tym czasie nasze średniaki z grupy 3 poznały kto należy do rodziny, jakie są cechy charakterystyczne poszczególnych jej członków. Poznały czynności i zabawy w domu lub w jego okolicy. Następnie dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w zabawach tematycznych takich jak: nakrywanie do stołu, karmienie lali, w kuchni, zabawy samochodami, narzędziami, budowanie torów, lepienie z masy solnej, malowanie farbami. Na zakończenie tygodnia dzieci chętnie wyklejały techniką kolażu postać mamy podczas ulubionych zajęć plastycznych.

W drugim tygodniu nasze średniaczki zapoznały się z pomieszczeniami znajdującymi się w domu takimi jak: salon, pokój dziecięcy, kuchnia i łazienka. Innego dnia zaciekawieniem dopasowywały zwierzątka do ich domków i z łatwością potrafiły połączyć krowę z oborą, psa z budą, konia ze stajnią i ptaszka z karmnikiem. Podczas innej zabawy uczyły się grupować domy zgodnie z wielkością: mały, duży, wysoki i niski. Ćwiczyły koordynację wzrokowo – ruchowa i pamięć, gdy z zainteresowaniem układały puzzle tematyczne. Pod koniec tygodnia dzieci pod kierunkiem opiekunek wykonały wspólną prace plastyczną pt. „Dom” – z przygotowanych z kolorowego papieru figur geometrycznych. Dzieci chętnie spędzały czas podczas zabaw ruchowych w sali gimnastycznej i w salach sensorycznych.

 11.02.2019 do 22.02.2019 r. gr. 6

Cały tydzień od 11.02 do 15.02.2019 r. dzieci w naszej grupie zapoznawały się z tematem “Skrzydlaci Przyjaciele – dokarmiamy ptaki zimą”. W tym czasie były realizowane zabawy i zajęcia

  • Jakie ptaki dokarmiamy zimą i dlaczego” – zapoznanie dzieci z ptakami, które są dokarmiane zimą oraz omówienie ich cech charakterystycznych na podstawie ilustracji
  • Pokarm dla ptaków” – pogadanka z dziećmi o pożywieniu, jakie spożywają ptaki, zapoznanie starszaków z różnorodnymi rodzajami pokarmów (słonina, ziarna zbóż, suszone owoce, orzechy) oraz wysłuchanie wiersza pt. „Ptasie radio”
  • Stołówka dla ptaków” – zapoznanie dzieci ze sposobami dokarmiania ptaków w karmniku.
  • Ślady ptaków” – dzieci uczyły się odróżniać ślady ptaków od śladów innych zwierząt za pomocą ilustracji i magicznego dywanu,
  • Wróbelek” – praca plastyczna – dzieci za pomocą farb i stempelków dekorowały i wypełniały kontur wróbelka.
  • Podczas realizacji tego tematu staraliśmy się zapoznać dzieci z potrzebami ptaków i sposobami ich dokarmiania zimą. Dzieci wspólnie bawiły się w nowe zabawy jak np. .„Ptaszki w gniazdku”, „Dogoń wróbelka”, „Skaczą sikoreczki”, „Fruwające ptaszki” itd.

W okresie 18.02 do 22.02.19 r. Starszaki zapoznawały się z tematem „W Sklepie”. Podczas codziennych zjęc były realizowane zabawy:

  • Idziemy do sklepu” – pogadanka z dziećmi na temat co możemy kupić w sklepie, zapoznanie z różnorodnymi rodzajami sklepów ( warzywniak, piekarnia, mięsny, obuwniczy itd.)
  • Warzywniak” – dzieci poznały co to za sklep i co można w nim kupić, zajęcia realizowane w oparciu o wiersz „Na Straganie” – J. Brzechwy.
  • Dobry Klient” – zajęcia z dziećmi dotyczące kulturalnego zachowania się w sklepie oraz nauka używania zwrotów grzecznościowych podczas zabawy w sklep, wcielanie się w role sprzedawcy i kupującego..
  • Sklep spożywczy” – wskazywanie na ilustracjach produktów, które możemy kupić w sklepie spożywczym.
  • Czyj to cień” – odgadywanie cieni owoców i warzyw oraz dopasowywanie różnych produktów do poszczególnych rodzajów sklepów.
  • Kosz z zakupami”– praca plastyczna – dzieci z pomocą opiekunek przyklejały obrazki z artykułami spożywczymi wypełniając kontur koszyka zakupowego.

W ciągu tego tygodnia dzieci uczyły się klasyfikować co i gdzie możemy kupić. Podczas wielu zabaw m.in w „SKLEP” dzieci wcielały się w rolę sprzedawcy i klientów świetnie się przy tym bawiąc.

error: Content is protected !!